2013-03-14

Jakie okna kupic do domu pasywnego?.. czyli CO KONIECZNIE WIEDZIEC TRZEBA..

Wiem, wiem, chciałem napisać parę słów o konieczności (d)ogrzewania domu pasywnego, ale znów pojawił się inny aktualny temat...  dlatego dziś parę słów o oknach i wszystkim, co się z nimi wiąże.

Jakie kupić? Najprostsza odpowiedź - najlepsze na jakie nas tylko stać... okna służą nam jakieś 20-30 lat, wiem, że to nic odkrywczego, ale okna w budynku pasywnym pełnią bardzo wiele różnych funkcji, dlatego ich jakość dla funkcjonowania domów pasywnych jest tak istotna. Zaniedbania w tym względzie mogą zniweczyć wszystkie inne starania i przecież niebagatelne wydatki.

Ale po kolei... Okna w budynku pasywnym to...

straty energii – okna zajmują w fasadzie budynku (z reguły) 25-40% powierzchni, ogólne mniemanie jest takie, ze w budynku pasywnym muszą być małe i mało, tylko tyle, ile jest potrzebnych do doświetlenia budynku... jest w tym trochę prawdy, choć to nie cała prawda. Wszystko zależy od projektu i BILANSU ENERGETYCZNEGO, budynek pasywny żyje i oddycha światłem słonecznym, dlatego jego otwarcie na słońce po stronie południowej jest bardzo ważne... z drugiej strony np. w budynkach mocno zacienionych jednym z istotnych zadań okien będzie nie maksymalizacja zysków słonecznych tylko ograniczenie strat ciepła, bo zyski solarne są zbyt małe do ich zrównoważenia, dlatego może się oczywiście zdarzyć, ze okna rzeczywiście muszą być małe i odpowiednio ulokowane... Generalnie straty ciepła przez dobre certyfikowane okna pasywne są mniej więcej 5 razy wyższe niż przez inne przegrody budowlane i odpowiadają przeciętnie za 40-60% całkowitych strat ciepła w budynku. Dla celów projektowych przyjmuje się jako maksymalną wartość U dla okna wbudowanego 0,85 W/m²K (wbudowanego - to bardzo WAŻNE (!), bo producenci podają parametry dla okna niewbudowanego, a sposób jego wbudowania ma istotny wpływ na parametr U okna, może go pogorszyć nawet o 0,2 W/m²K (!) powodując niezachowanie minimalnych wymagań dla budynków pasywnych). Wartość ta wiąże się nie tylko z bilansem cieplnym budynku, ale również z kryterium panującego wewnątrz komfortu - poprzez ograniczenie maksymalnej różnicy temperatur pomiędzy szybą i temperaturą wewnątrz pomieszczenia.

zyski solarne – odgrywają (zwłaszcza) zimą bardzo ważną rolę, natomiast latem mogą stać się poważnym utrapieniem, powodując totalne przegrz(ew)anie budynku. Tym bardziej poważne, bo budynek pasywny po nagrzaniu zatrzyma ciepło jak dobry termos przez dłuższy czas. Wymaganie projektowe to maksymalna dopuszczalna 10%-owa częstotliwość występowania temperatury powyżej 25°. Można ją stosunkowo dokładnie oszacować przy pomocy oprogramowania projektowego. Dobre budynki pasywne mieszczą się w granicach 3-5%.

wietrzenie – na pytanie, czy w budynku pasywnym można/trzeba wietrzyć, odpowiedz brzmi – TAK, ale... Zimą wietrzenie przy pomocy okien nie ma najmniejszego sensu, wentylacja z odzyskiem ciepła spełnia dokładnie to zadanie, doprowadza do budynku świeże powietrze, filtruje je, podgrzewa i rozprowadza po pomieszczeniach mieszkalnych. Latem sytuacja jest odmienna... odzysk ciepła jest nieskazany! Wentylacja – jeśli już działa – powinna być ustawiona na tryb letni i omijać bypassem rekuperator. Ale można tez inaczej... można wietrzyć dom przy pomocy okien - rano i wieczorem - kiedy temperatury na zewnątrz osiągają znośny poziom. Dlatego budowanie budynku pasywnego z małą ilością otwieranych okien, proponowane w niektórych forach internetowych przez nadgorliwcow mija się całkowicie z celem... jest co prawda trochę tańsze, ale taki budynek według niemieckich standardów nie otrzymałby nawet certyfikatu, bo każde pomieszczenie musi mieć możliwość wentylacji grawitacyjnej, czyli przez okna... Jest też jeszcze jeden bardzo prozaiczny powód przemawiający za otwieranymi oknami, wentylacja może najnormalniej się zepsuć... I co wtedy? zanim pojawi się fachowiec? Tak na marginesie warto napisać parę słów o kosztach działania wentylacji - wynikających z poboru prądu i zależnych - miedzy innymi - od ilości mieszkańców, wielkości domu, od systemu wentylacyjnego itd. Przykładowo dla czteroosobowej rodziny można przyjąć roczne zużycie energii przez system wentylacyjny na poziomie mniej więcej 500 kWh. Jeśli wentylacja latem nie działa, a wietrzenie odbywałoby się przy pomocy okien, to zużycie może być o 1/4 do 1/3 mniejsze.

doświetlanie – na doświetlenie największy wpływ ma ilość i położenie okien, oraz położenie budynku w stosunku do stron świata... pewną rolę odgrywa też rodzaj i jakość szyb, ochrona przeciwsłoneczna, zacienienie, kąt wpadania światła, zabrudzenie szyb i jeszcze parę parametrów, ale to już temat na kolejnego posta...

zabezpieczenie przed włamaniem – jak każdą szybę, również tą do domu pasywnego można wykonać w wersji antywłamaniowej, ale lepszym zabezpieczeniem są zaprzyjaźnieni i czujni sąsiedzi ;-), polecam..

okno na świat – okno to kontakt z otoczeniem, piękny widok na wymarzonej działce na las, na ogród.. dlatego jest ono tak istotne dla naszego dobrego samopoczucia.

Bądźmy rozsądni przy wyborze i zakupie okien do domu pasywnego, nie zawsze te najdroższe są najlepsze, nie zawsze decyduje tylko U, g, r, czy inne parametry – najważniejszy jest zawsze bilans cieplny budynku i do tego trzeba dążyć... wiele dróg prowadzi do Rzymu, ale nie każdemu uda się ten cel osiągnąć bez pomocy.

PS. wkrótce napisze parę slow o szybach, ramkach dystansowych, parametrach ram okiennych, sposobie montażu i ochronie przed nadmiernym nasłonecznieniem i przegrzewaniem budynków.


Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen